{Eğitimde} Konumuz: Kağıda yazmak, beyne yazmaktır, hafızayı geliştirir

Konular öğrencilerin pratik yaşamlarında karşılaştıkları gerçek durumlardır. Bunların aşılması için “yol arkadaşlığı” yapmaya “koçluk” diyoruz.

Yapılan hatalardan biri de yeterince yazmamak. Yazmak, özellikle öğrenciler için hayat kurtarıcıdır. Diğer bütün insanlarda ise sağlıklı yaşamı destekleyen bir iştir.

Okuduğunu anlamayan öğrencilere baktığımızda genelde “yazmayla da aralarının iyi olmadığını” görürüz. Yazmaya aşina olmayan kişi cümlelerin yapısına, kurulumuna ve anlam yüküne yabancılaşır.

Öğrenilen bilginin kendi cümlelerinizle ifade edilmesi kalıcı öğrenmeyi sağlar. Birkaç cümleyi birleştirmek, özetleyerek ifade etmek veya genişletmek, anlamayı kolaylaştırır. Şu egzersizler, yazmayı ve anlamayı, sonuçta öğrenmeyi geliştirir: Cümleye eş anlamlı, zıt anlamlı kelimeler eklemek – çıkarmak, ana fikri (anlamı) daha net, daha kısa, daha basit şekilde ifade ederek yazmak.

Yazma çalışmalarına amatör şekilde başlayabilir, örneğin günlük tutabilirsiniz. Orta aşamada, okuduğunuz ders veya kültür kitaplarını özetleyebilirsiniz. İleri aşamada yazarlık kurslarına katılabilirsiniz.

(Hızlı) Okuma ve Öğrenme Stratejileri sistemYES!’te, özetleyerek yazmaya ağırlık vermekteyiz.

Tüm bunları bizimle çalışmak, aramıza katılmak için bize e-posta veya DM yollayabilirsiniz.

Zeka İstasyonu ®