(Hızlı) Okuma, Anlama, Çözümleme

Metni bir yapboz gibi görmek, okumak, anlamak ve çözümlemek. Sınav hazırlığı “akıllı olmayı” gerektirir arkadaşlar!

Okumak işi bazı kişilerce çok hafife alınıyor. Bahsettiğimiz şey “gazete veya minibüs tabelası okumaktan” farklı bir şeydir. Bu konuda doğuştan becerikli olmanız gerekmez, herkes rahatlıkla öğrenebilir.

Yüksek puan almak okuma becerisiyle doğrudan ilişkilidir. Şöyle basit bir göstergeyle hareket edebilirsiniz: Tam sayfalık bir metinle ilgili sorulmuş 6 soruyu 1 dakikada cevaplayabilmelisiniz. Bunu egzersizlerle başarabilirsiniz.

ÇÖZÜMLEME

(Hızlı) Okuma ve Öğrenme Stratejileri‘yle, metni 15 saniyede anlayarak okuyup işaretleyebilirsiniz. Metnin cinsine (edebiyat, fizik, felsefe vs) ve sorunun tipine göre bir okuma stratejisi uygularsınız. Her paragrafı tek cümle gibi görür, paragrafın amacını belirlersiniz. Paragrafı çözmek yazarı çözmektir. Yazarın ne demek istediği, paragrafın ilk cümlesinde kendini gösterir.

(Hızlı) Okuma ve Öğrenme Stratejileri‘nin temelini 10 saatte öğrenebilirsiniz, uygulamalarla birlikte 3 ayda ideal hıza ve başarıya ulaşmış olursunuz. Tüm bunları bizimle öğrenmek için lütfen e-posta veya DM yollayınız.

Zeka İstasyonu ®