{sistemYES!} Fizik 12-2 Basit Harmonik Hareket

(Hızlı) Okuma ve Öğrenme Stratejileri sistemYES!, okul derslerinin tamamında, hızlı okuma, detayları fark etme, konular arası bağlantıları kurma, özetleme, soruları anlama ve çözümleme hedeflenerek başarıyla kullanılmaktadır.

12. sınıf Fizik dersi 2. ünite, “Basit Harmonik Hareket” şu detayları içerir:

Basit harmonik hareket, Konumun zamana göre değişimi, Kuvvet, hız ve ivmenin konuma göre değişimi, Yay sarkacı ve basit sarkaç, Yayların bağlanması, Sönümlü basit harmonik hareket, Sönümlü basit harmonik harekette rezonans.

Ne Öğreneceğim:

Basit harmonik hareketin düzgün çembersel hareketle ilgili bilgilerden faydalanılarak açıklanması, yay sarkacı ve basit sarkaç için kullanılan kavramlar, basit harmonik harekette konumun zamana göre değişiminin analizi, hız ve ivmenin konuma göre değişmesinin hesapları, yay sarkacı ve basit sarkaçta periyodun bağlı olduğu değişkenler, sönümlü basit harmonik hareket ve bu hareketteki rezonans olayı.

Anahtar kavramlar: Genlik, denge noktası, geri çağırıcı kuvvet, uzanım, yay sarkacı, basit sarkaç.

2️⃣7️⃣ sayfada işlenen ünite, (Hızlı) Okuma ve Öğrenme Stratejileri sistemYES! ile 8️⃣ dakikada anlayarak okunabilir, 1️⃣6️⃣ dakikada yazılı şekilde özetlenebilir ve sonraki zamanlarda birkaç dakikada tekrar edilerek pekiştirilebilir.

Aramıza katılmak için lütfen e-posta (zi@zekaistasyonu.com) veya DM yollayınız.

Zeka İstasyonu ®