{Bilimsel} Uzay mikrobu; insanlığın sonu (?)

Paylaştığımız bilimsel yazılar, özellikle öğrencilerin bilimsel araştırma merakını artırmayı, heveslendirmeyi ve dolayısıyla okul başarısını artırmayı hedeflemektedir.

Uzaydan gelen bir “mikrop” veya “tehlikeli bir madde” yeni salgınlara ya da ekolojinin bozulmasına yol açabilir mi? Biyolojik güvenlik ve sterilizasyon nasıl sağlanacak? NASA bunu sorguluyor ve bu amaçla özel bir laboratuvar kurmayı planlıyor.

Romanlara konu olan bu kuşku artık bilimin de konusu. Örneğin, Mars’tan dünyaya 15-20 yıl içinde bazı “maddelerin” getirileceği öngörülüyor. Bunların analizi için önümüzdeki 8-12 yıl içinde yüksek teknolojili laboratuvarlar inşa edilecek.

Bizden bazı sorular

1. Bu araştırmaların sonuçları şeffafça paylaşılacak mı?
2. Olası tehlike tespitinde laboratuvarlar ne kadar güvenli olacak; kovid spekülasyonlarına benzer riskler oluşabilir mi?
3. Uzaydan gelecek bir tehlikeden bahsediyoruz; peki biz insanlar uzay için (kirletici olarak) tehlike oluşturuyor muyuz?

NASA’nın konuyla ilgili cevap aradığı sorular

1. Mars materyallerini sterilize etmek ve/veya inaktive etmek ne anlama gelmektedir?
2. Sterilizasyon ve inaktivasyon yöntemleri nelerdir, bunlar nasıl doğrulanabilir?
3. Kurumlar ve halkla iletişim için nasıl bir planlama yapılacak?

Aramıza katılmak için e-posta veya DM yollayabilirsiniz.

Uzayla ilgili “Mars ve Kemik” yazısını okumak için tıklayınız.

Zeka İstasyonu ®

___________

Kaynaklar:

¹ WILLIFORD, Kenneth H., et al. The NASA Mars 2020 rover mission and the search for extraterrestrial life. In: From habitability to life on Mars. Elsevier, 2018. p. 275-308.

² CRAVEN, Emily, et al. Biological safety in the context of backward planetary protection and Mars Sample Return: conclusions from the Sterilization Working Group. International Journal of Astrobiology, 2021, 20.1: 1-28.